Ми – нація, яка зараз відстоює свободу в її максимальному розумінні

Євгеній Янович про кіно, гумор і свободу під час війни

Редакція медіа VGORODE разом із брендом glo™ продовжують досліджувати характерні риси сучасних українців у межах проєкту «Мапа української ідентичності».

На правах реклами
Проєкт за підтримки бренду glo™
glo™ призначений для повнолітніх
споживачів нікотиновмісної продукції

Проєкт ставить перед собою амбітну мету — дослідити та виявити характерні риси сучасних українців, а також зберегти відбиток нашого сьогодення у світовій історичній спадщині. Кожен українець може долучитися до цього великого проєкту та пройти унікальний тест, що допоможе дізнатися, яка українська риса притаманна саме йому.

Проходь тест і долучайся до масштабного проєкту. Давай разом дізнаємось, які ж насправді українці!

Українці – це про гумор і заразом драматичність, свободу і несвободу, хороші та погані риси, слово «дякую» і вміння робити добро системно. Ми маємо навчитися любити наш народ таким, яким він є, і при цьому не полишати спроб зробити його кращим. Так вважає співзасновник студії «Мамахохотала» та співавтор «Подкаст Терапії» — Євгеній Янович. Ми поговорили з Євгенієм про те, яким має бути сучасний український кінематограф, у чому наша автентичність, як змінилася нація під час війни та як вони зі Спартаком Суботою рятують українців від тривожності.

Жень, чи дійсно зараз український кінематограф важливий не лише для України, а й для всього світу? І чи можемо ми щось зробити, щоб він був важливий скрізь?

Як на мене, саме зараз в нас з'являється усвідомлення того, що наша культура, незалежно від оцінок, існує і вона самодостатня. Це стосується всього, можна замінити слово «кінематограф» на будь-що інше – «наука», «освіта».

Часто ми думаємо: це працює у США, тому дійде до нас через декілька років і теж працюватиме. Гадаю, нам взагалі варто припинити звертати увагу на шаблони та оцінки зі сторони. Але при цьому розуміти, що є досвід, який можна впроваджувати у нас. Не забувати про свою автентичність у музиці, кіно, мистецтві.

А ти для себе сформулював, у чому саме наша автентичність?

Якщо спрощувати, є категорія авторського, а є категорія масового кіно. І от кіно для широкого глядача на кшталт блокбастера за 100 мільйонів, який побачить весь світ, ми об'єктивно робити не можемо. Це швидше шлях авторського кіно. Але при цьому є хороші приклади, як фільм «Додому» , де чітко показані всі грані того, що відбувається ще у меншого за українців народу кримських татар. В мене були мурахи від того, наскільки неймовірна і водночас буденна для нас ця історія.

Мені здається, ми часто хочемо якось прикрасити нашу реальність. І не тільки в позитивний бік. В Україні існує сам по собі смішний і трагічний баланс.

Наша справжня автентичність проявиться тоді, коли ми перестанемо спеціально показувати, які ми хороші, або вигадувати якісь зарозумілі прийоми та кадри, а зрозуміємо, що Україна вона така – і смішна, і водночас драматична.

Наша справжня автентичність проявиться тоді, коли ми зрозуміємо: Україна дійсно і смішна, і водночас драматична.

А не буде з нами такого, як стало з критикою «ліберальної повістки»? Коли на фестивалях та преміях віддають перевагу фільмам тільки тому, що вони про болісні питання. Не будуть нам давати карт-бланш просто через те, що кіно з України, а у нас війна?

Згадаємо, коли ми вигравали Євробачення. У 2004-му після Помаранчевої революції, у 2015-му після Революції Гідності та у 2022-му після повномасштабного вторгнення. Нам не треба цього соромитися. Якщо нам дають цей карт-бланш, потрібно правильно його використовувати.

Нам потрібно сприймати лояльність публіки . І от коли вона зникне (бо ми переможемо!), ми повинні жити самостійно. Використовувати цей карт-бланш та робити якісний продукт, а не лише, щоб цієї миті почуватися добре.

Який останній український фільм справив на тебе враження?

Тут два важливі моменти. Перше, мені в деякій мірі пощастило і цей фільм я дивився, будучи єдиним глядачем у залі (а мені здається про таке багато хто мріє). Друге, я б не сказав, що фільм був дійсно вражаючим. Проте емоцій він викликає багато.

Це «Клондайк», який цього року представлятиме Україну на «Оскарі». Місцями фільм боляче дивитись фізично, через події у кадрі. Проте, це той фільм, який варто показувати світовій спільноті, аби в людей з’являлося чіткіше розуміння про події в Україні.

За якими українськими акторами ти стежиш? Які риси тобі в них імпонують?

У нас нарешті з'явився хлопець, який колись отримає «Оскара». Я вважаю, що Саша Рудинський, актор театру ім. Франка, неймовірно талановитий. Ми разом грали в «Бурштинових копах», а нещодавно я дивився виставу «Калігула» з ним і зрозумів, що в ньому поєднано те, чого не має в багатьох акторах. Часто буває так, що людина має талант, але непрацьовита. Або навпаки – дуже працьовита, але в кадрі виглядає посередньо (це як я!). А в Рудинського є це комбо, якого багатьом бракує. І просто шалена енергія, яку він використовує.

Також мені подобається Настя Пустовіт. Просто тому що дивишся і думаєш: це ж якась закордонна акторка! Це, до речі, наш комплекс меншовартості проривається в моїх словах. Тоня Хижняк із серіалу «Спіймати Кайдаша» теж дуже класна.

Як ти вважаєш, чи потрібні теми табу в кіно? Чи воно має бути вільним від будь-яких забобонів? Яким справжнім українським цінностям можуть навчити наші фільми?

Кіно може або тебе гарно розважити, або показати таку реальність, яку ти раніше не помічав. Кіно – це життя, а яке може бути табу в житті? Якщо ти вирішиш чогось не помічати, це ж не означає, що воно припинить існувати.

Якщо говорити про те, яким цінностям може навчити кіно, в мене є ідея, але я не розумію, як це можна показати. Ми – нація, яка зараз відстоює свободу в її максимальному розумінні. Свобода як глобальна цінність – це те, що не усвідомлюється в жодній країн так, як зараз у нас. Якби можна було якимось чином донести людям наше розуміння свободи, її багатогранність…

Ми – нація, яка зараз відстоює свободу в її максимальному розумінні.

Що для нас свобода?

Свобода – це якщо в законі тобі щось не подобається, висловити свою думку. Свобода – це просто зараз, під час війни, вийти поїсти, випити коктейль. А наступного дня на фронт другу машину передати. Якісь такі полярні речі, але для нас це все свобода. Не впевнений, що у світі це розуміють. Треба фільм, який допоможе людям тільки доторкнутися до неї і зрозуміти все – як Богомолиця з «Вартових галактики».

Не впевнений також, що всі вкладають у слово «дякую» стільки, скільки ми. Коли я говорю: «Дякую», то роблю це навіть не по-акторськи на опорі, а звідкись аж із серця воно йде. Весь я у цьому «дякую», коли говорю його військовим. І воно дуже багатогранне. Хоча в ньому тільки п'ять літер. Якось би передати людям наше розуміння слів «свобода» і «дякую».

Свобода – це взагалі наша релігія.

Бачила в тебе допис, де ти благав людей не хейтити тих, хто хоче під час війни пити каву і жити життя. Чому взагалі ми сваримося всередині країни, адже краще цю злість направити на щось корисне?

Мені здається, все більше українців доходять до того, що свобода вибору – це окей. І якщо в мене в принципах «А, Б, В», то це не значить, що я маю хейтити того, у кого в принципах закладено «Я, Ю, Є». Незалежно від того, що сповідуєш, ти маєш з повагою ставитися до кордонів іншого.

Не думаю, що ми станемо щасливішими від того, що будемо сидіти, боятися і думати, що нічого не можемо собі дозволити, бо в країні війна. Якщо завтра до мене в дім прилетить ракета, я б хотів померти щасливим, знаючи, що останній свій день провів так, як хочеться. У цьому дні в мене сто відсотків буде гарна корисна справа для України. І сто відсотків буде гарна справа для себе. Як кажуть у літаках, спочатку надіваємо маску на себе, потім допомагаємо іншим. Тобто якщо я сам буду нездоровий і нещасливий, як я зможу зробити щасливими інших?

Нам потрібно зрозуміти: якщо ми будемо робити щось через силу (а українці нічого не роблять через силу), то буде погано. Якщо казати «журися, думай тільки про неньку», людина одного разу не стримається і зробить тільки гірше. Потрібно не змушувати, а надихати.

Наприклад, мій партнер за подкастом Спартак ніколи не говорив українською мовою. І одного дня вирішив почати. Його ніхто не змушував, це було для нього свідоме рішення. Просто людина потихеньку отримує адекватний фідбек, бачить гарні приклади і хоче щось змінювати.

Ви зі своїм проєктом «Подкаст Терапія» разом зі Спартаком Суботою вже об'їхали багато міст України, назбирали повні зали. Скажи, чи відкрилися українці для тебе з нового боку? Які вони, «наші люди»? Що їх турбує?

Коли ми анонсували, що поїдемо в тур, багато людей писали: «Приїздіть до нас за кордон». Я не вважаю поганим їздити до Європи. Але розумію, що коли ми робимо тур по Україні, то заробляємо і витрачаємо гроші тут (орендуючи готелі, вечеряючи у ресторанах та ін.). Із цього туру ми також перерахували 15% ЗСУ, при цьому не анонсували наші події як благодійні, а зробили цей внесок постфактум, коли підрахували всі витрати та прибутки. Їдучи за кордон, ти витрачаєш кошти там. Це нелогічно і непрагматично. Та й не факт, що ти не збираєш там більше коштів.

Звісно, важливо нагадувати про себе за кордоном. Але як щодо наших людей? Ти не уявляєш, як нам були раді у Вінниці, Кривому Розі, бо їм так було треба кудись сходити. Нашим людям дуже сильно потрібні інші люди, з якими в них спільні інтереси.

В кожному місті ми робимо Телеграм-канал, де люди можуть ставити запитання. І от у Львові після нашого візиту хлопчик написав, попросив зробити його адміністратором, щоб вони між собою тримали комунікацію. Вони збираються, грають в якісь настільні ігри, сьогодні бачу – вже репости якихось зборів.

Тому я зрозумів, що українцям дуже не вистачає місць, де вони могли б і послухати, і бути почутими.

Про що вам найчастіше пишуть?

Запитують, коли новий випуск. Взагалі найчастіше дякують, кажуть, що дуже не вистачало чогось такого антитривожного. Я розумію, що люди зі слабшою нервовою системою не можуть не тривожитися, але мене це іноді навіть дратує. В мене є така знайома, у якої багато підписників. Вона викладає купу сторіз на день зі страшними фото і песимістичними підписами про наше майбутнє. Вже дев'ятий місяць війни, навіщо наганяти на людей паніку? Страшних фотографій людям і на новинних сайтах вистачає. Давай замість цього скажи: окей, що ми можемо зробити? Подивіться свої плани на сьогодні. Ви мали, наприклад, почитати книжку, поприбирати, зробити якийсь офер. Сіли, зробили, відволіклися, скинули план мені в особисті повідомлення, я перевірю. От що треба робити під час паніки.

Ти колись у подкасті згадував свого друга, чий батько був завжди емоційно стриманим, а повернувшись додому з війни, почав обіймати сина. По твоїх відчуттях, як взагалі українців змінила війна?

Особисто я частіше став чути та говорити «дякую» і «люблю». Якщо подумати загалом про українців… Ми системна нація. І ця системність дуже яскраво проявилася у благодійності. Наприклад, в мене є підписка на «Повернись живим», і щомісяця знімається конкретна сума. Я особисто знаю багато людей, які стали системно займатися добрими справами. Не обов'язково це пов'язано з допомогою військовим. Хтось допомагає медикам, хтось дітям, хтось тваринам. І все дуже злагоджено працює. Оголошується якийсь збір, багато людей одночасно постять, і ніхто не втомлюється від цього контенту. Я завжди впевнений, що збір буде закрито, адже впевнений в наших людях.

Десь на орбіті у нас з'явилося бачення добра в цілому. Ми у цьому сенсі швидше наздоганяємо Європу, де благодійність закладається з дитинства, і люди там, наприклад, щосуботи ходять десь прибирати. І в них не виникає розуміння, що «я такий гарний, зробив щось хороше». Ні, я так завжди жив, це в системі моїх координат звичайна справа. І для всіх інших українців стає так само.

Бліц опитування:

Якого фільму не вистачає Україні?

Наступного. Будь-якому українському фільму, який би зараз не вийшов, навіть не дуже якісному, я буду радий. Адже він вийшов під час війни!

Ким ти хотів стати в дитинстві?

У п'ять років я хотів, щоб мене звали Вітя і я був поліцейським. Потім хотів бути футболістом.

Три речі, без яких ти не уявляєш свого життя?

Україна, українці, мамині деруни.

Перестрибувати через одну чи наступати на кожну сходинку?

Дуже залежить від контексту. Під час війни я б хотів, щоб військові відразу перестрибнули пару сходинок та отримали натівське озброєння, а не потихеньку. Якщо ми говоримо про життя і мені б запропонували отримати щось, не пройшовши якийсь шлях, то певно, що ні.

Найкраща порада, яку ти чув?

Мою улюблену цитату стоїцизму: «Боже, дай мені спокій прийняти те, що я не можу змінити, сміливість змінити те, що можу, і мудрість, щоб відрізняти перше від другого».

Проєктреалізується з ініціативи бренду glo™. Ми продовжимо спілкуватися із сучасними українцями зрізних сфер діяльності та досліджувати найголовніші риси, притаманні нашійнації.